Kogo i jak chronić ustawą o ochronie lokatorów?

2633
Kogo i jak chronić ustawą o ochronie lokatorów?

Na placu zabaw na warszawskim Powiślu, 65-letnia kobieta pilnująca wnuka zwierza się ze zmęczenia, spowodowanego przeprowadzką. Mieszka wraz z córką i wnukiem w mieszkaniu komunalnym przy ul. Mokotowskiej, tuż przy placu Trzech Krzyży. Mieszkanie jest ładne i przestronne – 109 m2, ale miasto wymienia w kamienicy stropy i przenoszą rodzinę do lokalu zastępczego na czas remontu, który potrwa rok. Lokal zastępczy, o takim samym metrażu i standardzie, usytuowany jest naprzeciwko dworca Warszawa Śródmieście. Kobieta przyznaje że lokal jest w dobrym stanie, po remoncie, ale narzeka na brak glazury w łazience, a ona inwestować nie zamierza, bo to nie jej mieszkanie. Na komentarz, że wygrała  los na loterii z tym mieszkaniem komunalnym, oponuje ze zdziwieniem, że przecież oni płacą niemały czynsz za to mieszkanie – 1500 PLN miesięcznie. Z dalszej rozmowy wynika, że wnuczek chodzi do przedszkola prywatnego i rodzina zajmuje lokal od lat 40-tych, od czasu kiedy ojciec przebywał na placówkach dyplomatycznych w Leningradzie.

Celem ustawy o ochronie lokatorów z 2001 r. jest rozwiązanie problemu społecznego, jakim jest niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób realnie najuboższych wynikający z deficytu lokali w zasobie i ograniczenie adekwatnego do potrzeb zaadresowania wsparcia.

Tymczasem, w swojej obecnej formie, ustawa nie tylko chroni tych, którzy tej ochrony nie potrzebują (szacuje się że osoby o wysokich dochodach, zajmują  ok. 30% mieszkań , które powinny być przeznaczone dla gospodarstw domowych w najtrudniejszej sytuacji mieszkaniowej i społecznej) , ale zupełnie wynaturzyła polski rynek najmu mieszkań, który według ekspertów jest szansą na wyjście Polski z kryzysu mieszkaniowego.

W 2012 r. Sejm przyjął projekt zmiany Ustawy, który pomimo licznych słabości zawiera propozycje zmian mających na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej  najsłabszych ekonomicznie grup ludności. Od tamtej pory prace nad projektem nie zostały wznowione.

Kogo powinna chronić ustawa i w jaki sposób? Jakie prawa i obowiązki powinni ponosić lokatorzy, a jakie właściciele lokali? Jak przekonać rząd i społeczeństwo, że zmiana ustawy to kwestia sprawiedliwości społecznej i uczciwej dystrybucji środków publicznych?

Temat nadesłało: Habitat for Humanity Poland

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ