SAN – Społeczne Agencje Najmu

2467
SAN – Społeczne Agencje Najmu

Społeczne pośrednictwo najmu w Polsce – nadzieja na rozwój rynku mieszkań na wynajem dla osób niezamożnych.

Polska polityka mieszkaniowa jest mocno zorientowana na posiadanie mieszkania na własność. Polki/Polacy również preferują taką formę zamieszkiwania, gdyż są przekonani, że najem mieszkania jest droższy niż własność z kredytem hipotecznym. Czy wszystkich stać jednak na kredyt? Czy wszyscy chętni go dostaną? Oczywiście nie!

Co pozostaje niezamożnym Polkom/Polakom? Zamieszkiwanie w mieszkaniach wynajmowanych. Wśród ich właścicieli są przede wszystkim samorządy, które mają mieszkania komunalne oraz prywatne osoby. Czynsze w mieszkaniach komunalnych są niskie, ale jest ich niewiele, więc trzeba spełniać wiele warunków i długo czekać. Pozostają mieszkania na wynajem oferowane przez prywatnych właścicieli za odpowiednio wyższy czynsz.

Samorządy i prywatni właściciele wynajmujący mieszkania mają wiele problemów, w tym takie, które  są związane z problemami lokatorów. Ich oznaką jest na przykład nieterminowe opłacanie czynszu, gdyż dochody niezamożnych Polaków/Polek są niestabilne i często nie starcza im do pierwszego. Uzyskanie pomocy finansowej ze strony państwa i samorządu dla rodzin niezamożnych nie jest proste, wiele rodzin nie korzysta ze świadczeń, do których ma prawo.

Co więc można zrobić, aby pomóc i wynajmującym i najemcom? Mamy odpowiedź: społeczne pośrednictwo najmu prowadzone przez Społeczne Agencje Najmu (SAN). Sprawdzone rozwiązanie z Belgii, które upowszechnia się w kolejnych krajach europejskich. Pod wpływem kryzysu dostępność do kredytów hipotecznych znacznie się zmniejszyła, samorządy nie mają pieniędzy na budowę nowych mieszkań, a rodziny mają niższe i mniej stabilne dochody. Stąd też pojawia się wszędzie podobny problem z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych niezamożnych osób i rodzin.

Czym jest SAN? W skrócie jest to specjalnie zaprojektowana organizacja, której celem nie jest zysk, ale wspieranie niezamożnych Polaków/Polki w zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych poprzez najem. Nie jest to więc agencja nieruchomości, która zajmuje się tylko pośrednictwem i tylko dla zysku. SAN będzie pozyskiwał mieszkania z zasobu komunalnego i prywatnego i zaoferuje je niezamożnym obywatelom i mieszkańcom, w tym w najtrudniejszej sytuacji. Mogą to być mieszkania komunalne oddane SAN w zarząd i mieszkania najmowane od prywatnych właścicieli i później podnajmowane. Wiele miast boryka się z problemem pustostanów, właściciele mają kłopoty z wyremontowaniem mieszkań, deweloperzy nie mogą sprzedać mieszkań: są to niewykorzystane zasoby mieszkaniowe – potencjalne źródło kolejnych mieszkań na wynajem.

Co SAN zaoferuje właścicielom mieszkań? Pewną i długoterminową umowę oraz zachowanie mieszkania w dobrym stanie w zamian za stosowanie umiarkowanego czynszu, a także pośrednictwo najmu i mediację w razie konfliktu. Co SAN zaoferuje lokatorom? Mieszkania o minimalnie godnym standardzie z umiarkowanym czynszem, a ponadto wszechstronne wsparcie. Będzie ono udzielane przez pracowników SAN, ale w ścisłej współpracy z samorządami i wyspecjalizowanymi organizacjami.

Wprowadzenie w życie SAN wymaga przygotowania szczegółów i przetestowania w polskiej praktyce. Wymaga też wprowadzenia takich zmian prawnych do naszego prawa mieszkaniowego, aby organizacje te mogły się rozwijać zgodnie ze swoim przeznaczeniem bez ryzyka nadużyć. Do zaprojektowania tych zmian zostaną wykorzystane wzory zagraniczne i polskie praktyki. Społeczne pośrednictwo najmu i SAN to szansa dla niezamożnych mieszkanek/mieszkańców Polski, aby poprawić swój standard mieszkaniowy.

W celu wypracowania tego innowacyjnego narzędzia polityki mieszkaniowej od 1 maja 2015 roku Fundacja Habitat for Humanity Polska wraz z Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Śląskim realizuje dwuletni projekt „Społeczne Agencje Najmu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu „Innowacje Społeczne”.

portret_1dr hab. Ryszard Szarfenberg

BRAK KOMENTARZY